top of page

ДВОРІВНЕВА СТРУКТУРА РОБОТИ

З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО ЗДІБНИМИ УЧНЯМИ МІСТА ЕНЕРГОДАРА

  Спільна задача роботи всіх навчальних закладів на сьогодні - створення оновленої ефективної системи співпраці ПНЗ та ЗНЗ з метою розвитку та підтримки обдарованої молоді, створення умов для її творчої реалізації та розширення наукового світогляду.

  В місті Енергодар на етапі створення профільного позашкільного навчального закладу, діяльність якого  забезпечувала процеси виявлення та відбору інтелектуально здібних дітей, їх духовного, інтелектуального та творчого розвитку, створювала умови для соціального та професійного самовизначення особистості, виховувала майбутню творчу та наукової еліту України, було розроблено 2-х рівневу структуру роботи з інтелектуально здібними учнями міста.

 

Дворівнева структура роботи

з інтелектуально здібними учнями міста Енергодара

І Рівень ЗНЗ. Говорячи про перший рівень підготовки учнів слід зазначити, що в принципі все починається зі шкільних уроків та зусиль шкільного вчителя. Урок - це початок всього процесу формування юного науковця, перша ланка системи. Саме на ньому відбувається все найголовніше: навчання, формування ідеалу, виявлення здібностей дитини та спрямування їх розвитку.

Індивідуальні заняття є продовженням діалогу між вчителем та учнем, що почався під час уроку. На нашу думку у разі відсутності діалогу буде відсутньою і ефективність роботи над науковим дослідженням (яке є кінцевою метою участі дитини в МАН). На уроках же відбувається й перше виявлення творчого потенціалу дитини, народжується її зацікавленість у предметі, що потім приведе дитину до відповідної секції МАН.

Таким чином, задача І рівня: виявити інтелектуально обдарованих та здібних до пошуково-дослідницької діяльності учнів через систему роботи вчителів – предметників, практичних психологів і консультантів з профорієнтації, керівників гуртків початкового рівня ЗНЗ.

Під час проходження учнями І рівня в ЗНЗ проводиться аналіз результативності участі цих дітей в інтелектуальних конкурсах, змаганнях, предметних олімпіадах, проходять творчі звіти гуртків, проводяться психодіагностичні обстеження учнів.

В свою чергу адміністрація та методична служба ЕМАН організовують спільні наради із заступниками директорів ЗНЗ, які відповідають за роботу з обдарованими учнями, відвідують творчі звіти гуртків, які працюють на базі ЗНЗ.

 

Після проведення підсумкового аналізу результативності участі учнів ЗНЗ в інтелектуальних конкурсах, змаганнях, предметних олімпіадах, роботі гуртків та відповідно до рекомендацій практичного психолога та профконсультанта певного закладу заступниками директорів ЗНЗ складаються списки учнів, рекомендованих до зарахування в ЕМАН за наступними категоріями:

1. Учні, які рекомендуються до зарахування в предметні гуртки згідно мережі ЕМАН.

2. Учні та наукові керівники (вчителі-предметники), які переходять на етап здійснення пошуково-дослідницької діяльності (індивідуальна робота).

3. Учні, які за результатами психодіагностичних досліджень профільних нахилів, результатів участі в інтелектуальних конкурсах рекомендуються до переходу в ЕМАН на етап здійснення пошуково-дослідницької діяльності (науковий керівник добирається методичною службою ЕМАН).

 

ІІ Рівень ЕМАН. Наступна ланка роботи має дещо відмінне від попередньої завдання. Тут знання, отриманні в школі розширюються, відшліфовуються, піднімаються на якісно новий рівень. Саме на цьому рівні дитині необхідна наявність консультанта-науковця, бо спілкування з людиною науки має глибоке виховне значення, розвиває на більш високому рівні мислення, додає широти світогляду, відгранює коштовні камінці таланту учня.

 

На ІІ рівні педагогічний колектив ЕМАН:

  • організовує гурткову роботу з різних напрямків, в тому числі з тих, які не охоплюються навчальними програмами ЗНЗ (журналістика, психологія, соціологія, філософія та ін.);

  • забезпечує науковий супровід з боку ВНЗ;

  • організовує участь учнівської молоді в інтелектуальних конкурсах та змаганнях;

  • забезпечує науково-методичний супровід педагогів щодо роботи з інтелектуально обдарованими, здібними до наукової діяльності учнями;

  • створює умови для педагогічного супроводу наукової та пошуково-дослідницької роботи вихованців.

 

На останньому напрямку діяльності ЕМАН слід зупинитись окремо. Саме завдяки тому, що заклад є профільним, в рамках своєї діяльності залучає до творчого діалогу та співпраці як учнівську молодь з усіх ЗНЗ міста, так і педагогів різних навчальних закладів міста (в тому числі ВНЗ) та профільних спеціалістів підприємств і організацій міста, створюються умови для задоволення потреб учнів у вивченні найрізноманітніших сфер науки та техніки, самореалізації та творчого розвитку особистості дитини. Так, відсутність в ЗНЗ профільних спеціалістів з окремих дисциплін (зокрема з журналістики, філософії, економіки, права, технічних наук тощо) компенсується залученням до роботи в ЕМАН викладачів Енергодарського інституту державного та муніципального управління ім. Р.Г. Хеноха, Запорізького національного технічного університету, журналістів міських ЗМІ, керівників профільних гуртків закладу.

 

Таким чином, коли юний дослідник має уважного наставника в школі, відвідує заняття в ЕМАН та має можливість консультуватися у науковця – це максимально сприятливіумови для розвитку його здібностей.

bottom of page