top of page

ФОРМУВАННЯ ДИТЯЧОГО КОНТИНГЕНТУ, МЕРЕЖІ ГУРТКІВ

          Відповідно до Статуту закладу до складу учнів Енергодарської малої академії наук учнівської молоді  зараховуються вихованці віком, як правило від 14 років.     Кожен учень (вихованець, слухач) має право навчатись в декількох гуртках одночасно та змінювати профіль навчання протягом року. Наповнюваність окремих гуртків, груп встановлюється директором закладу, залежно від їх профілю, навчальних планів і програм, можливостей організації навчально-виховного процесу. Так, в групах початкового та основного рівнів навчання навчаються по 10-15 учнів, вищого рівня (індивідуальна форма роботи, пошуково-дослідницька діяльність)  – по 3 учні в групі.

          Формування мережі гуртків Енергодарської малої академії наук учнівської молоді відбувається відповідно до профілю закладу та соціального замовлення (ЗНЗ міста, учнів, їх батьків) у першу чергу, з урахуванням інтересів учнівської молоді міста Енергодара, а також виходячи з потенційних можливостей кадрового забезпечення.

Для оптимізації роботи в даному напрямку в закладі розроблено Алгоритм роботи, щодо формування попередньої мережі гуртків та підготовки проекту робочого навчального плану, одним пунктів якого є проведення (щорічно протягом березня-квітня місяця) психологічною та методичною службою ЕМАН діагностичних досліджень - анкетування учнів 8-10 класів ЗНЗ міста з метою вивчення їх запиту на освітні послуги ЕМАН на наступний навчальний рік.

          Так, навесні в опитуванні беруть участь близько 500 дітей – учнів ЗНЗ. В ході опитування учням пропонується перелік з 24 предметів/напрямків навчання, серед яких вони повинні були обрати 1-3 найбільш бажаніші для поглибленого вивчення у гуртках ЕМАН.

Результати опитувань наведені у діаграмі.

          Очевидно, що найбільш затребуваними є такі предмети, як математика, комп’ютерні науки, хімія, психологія, журналістика, англійська мова, правознавство, українська мова та література, зростає інтерес до біології та історії.

          Якщо цікавість підлітків до таких фундаментальних дисциплін як фізика, математика, хімія, історія, українська та англійська мови обумовлюється необхідністю їх опанування задля успішного складання різного роду іспитів та підготовкою до подальшого навчання у вищих навчальних закладах, то вибір учнями таких напрямків як психологія, журналістика, правознавство можна пояснити потребою в реалізації певних нахилів, інтересом до популярних в сучасному житті дисциплін, які майже не вивчаються в рамках шкільної програми.

          В той же час певна кількість учнів виявляє бажання вивчати екологію, соціологію, релігієзнавство, російську та німецьку мови, астрономію тощо. Для задоволення відповідних освітніх потреб даної категорії учнів в ЕМАН працюють групи за індивідуальною формою навчання, під час навчання в яких вихованці під керівництвом педагога займаються пошуково-дослідницькою діяльністю.

          Наступним фактором, який враховується при формуванні мережі гуртків, є запит ЗНЗ міста. Так, згідно дворівневій структурі співпраці ЕМАН з ЗНЗ міста, в рамках роботи щодо забезпечення умов для інтелектуального розвитку учнівської молоді міста та планування мережі гуртків закладу, загальноосвітні навчальні заклади надають в ЕМАН списки учнів, рекомендованих до зарахування в ЕМАН за наступними категоріями:

- учні та наукові керівники (педагогічні працівники ЗНЗ), які планують займатись пошуково-дослідницькою діяльністю (написання науково-дослідницьких робіт) у наступному навчальному році із зазначенням напрямку та орієнтовної теми дослідження;

- учні, які бажають працювати над написанням науково-дослідницьких робіт у наступному навчальному році та потребують наукового керівника.

          На основі поданих ЗНЗ заявок, з урахуванням мережі профільних класів загальноосвітнього закладу та кваліфікаційного рівня рекомендованих педагогів, відповідно до структури відділень та секцій МАН України, запиту учнів та батьків формується мережа гуртків та груп.

Висновок: головним результатом роботи закладу за період з 2012 р. щодо формування оптимальної мережі гуртків ЕМАН можна вважати створення умов для рівного доступу до отримання учнівською молоддю міста якісної позашкільної освіти, забезпечення формування її інтелектуального потенціалу, створення оптимальних умов для виявлення учнів з підвищеними інтелектуальними здібностями  і надання їм підтримки у розвитку їх творчого потенціалу, самореалізації та постійного духовного самовдосконалення.

          Зарахування учнів відбувається на підставі заяви батьків дитини, або осіб що їх замінюють наказом по закладу. У разі, якщо дитина тривалий час не відвідує заняття гуртка, після співбесіди педагога з батьками,  дитина наказом директора відраховується з числа учнів ЕМАН, відповідно до наказу управління освіти ЕМР №211 від 17.07.2013 р. «Про загальний порядок роботи ПНЗ щодо обліку руху вихованців та ведення поіменної книги».

Слід зазначити, що до навчання в ЕМАН залучаються не лише учні ЗНЗ м. Енергодара. Так до навчання в групах вищого рівня, а саме до пошуково-дослідної діяльності,  залучено учнів ЗНЗ К-Дніпровського району та Коледжу інформаційних та соціальних технологій ЕІДМУ КПУ ім. Р.Г. Хеноха.

 

bottom of page